Cięcie laserem

W przemyśle dostępnych jest kilka metod cięcia blach stalowych. Począwszy od cięcia mechanicznego, poprzez cięcie wodą, kończąc na cięciu termicznym. Wybór odpowiedniej technologii uzależniony jest od naszych potrzeb i oczekiwań, ponieważ każda z metod ma swoje wady i zalety.

Dodatkowo cięcie termiczne możemy podzielić na:
– tlenowe
– plazmowe
– laserowe CO2
– laserowe FIBER

W tym artykule poruszone szerzej będzie cięcie laserowe typu fiber.

Technologia cięcia blach stalowych metodą laserową ze źródłem diodowym zawitała do przemysłu na dobre ok. 2010 roku, wypierając przy tym technologię cięcia laserowego CO2. Powodem dużej popularności laserów światłowodowych fiber jest fakt, że są o wiele tańsze w eksploatacji i zużywają mniej energii elektrycznej.
Ponadto, w laserach CO2 występuje techniczne ograniczenie budowania źródeł o mocy większej niż 8 kW. W laserach fiber takiego ograniczenia nie ma i coraz częściej można spotkać w firmach świadczących usługi cięcia lasery światłowodowe o mocy 12 kW i więcej. To, z kolei pozwala na jeszcze szybsze wykonywanie usług, a to przekłada się na coraz niższe koszty cięcia dla klienta końcowego.

W naszym parku maszynowym posiadamy laser Fiber 6 kW o polu roboczym 4000 x 2000 mm. Taka moc pozwala nam na jakościową obróbkę stali w zakresie grubości od 0,1 mm
do 20 mm. Materiały jakie możemy ciąć to:
– stal czarna
– stal nierdzewna
– aluminium

 

Dokładność cięcia laserowego zapewniamy w klasie 1 zgodnie z normą PN-EN ISO 9013 „Cięcie termiczne, Klasyfikacja cięcia termicznego, Specyfikacja geometrii wyrobu i tolerancje jakości”. Dopuszczalne odchyłki zostały ujęte w tabeli poniżej: